OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
DEFTONES ako jedna z kapiel, ktorú na povrch vyplavila numetalová vlna, prakticky od debutového albumu pokračovala vo vymedzovaní sa zo zvyšku prúdu. Podarilo sa im vytvoriť štyri zásadné albumy, pričom každý z nich sa niesol v znamení zavádzania nových prvkov, postupujúceho umeleckého dospievania a snahy tohto telesa boli v prípade „White Pony“ korunované cenou Grammy. DEFTONES nadobudli štatút významnej kapely a vydanie každého ich počinu sa nesie v znamení veľkých očakávaní, najmä ak na ten najnovší museli priaznivci i nepriatelia čakať dlhé tri roky. Pravda, nebola by to veľká kapela, keby čakanie nesprevádzalo vydanie kompilácie rarít a B-strán alebo sólo aktivity jej členov – za všetky treba spomenúť hviezdny TEAM SLEEP. Ten bol takmer príčinou Chinovho vyhodenia – v čase plánovaného zahájenia prác na novinke zdúchol na turné pred vlastnou nepripravenosťou.
Pred pár dňami bolo zrazu čakaniu koniec a uvedenie „Saturday Night Wrist“ odštartoval video singel s úvodnou skladbou „Hole In The Earth“, podľa ktorej bolo zjavné vykročenie opäť o kúsok ďalej po vlastnej ceste. S postupným odznením ďalších skladieb možno konštatovať výrazné zjemnenie, po predchodcovi podstatne čitateľnejší, plnší zvuk a vynárajúce sa prirovnania k zlomovému „White Pony“. Na „White Pony“ odkazuje skôr náladová rôznorodosť jednotlivých skladieb, než konkrétne nápady, čo čiastočne možno pripísať aj angažovaniu až dvoch producentov v rozličných fázach nahrávania. Typicky agresívne skladby z Carpenterovho pera, tak ako ich poznáme z minulosti, predstavuje „Rapture“ alebo „Rats!Rats!Rats!“. Albumy DEFTONES boli vždy výsledkom súboja nápadov konzervatívneho metalistu Carpentera a popovo-elektronického krídla stelesneného Chinom, čo pridávalo materiálu jednak na napätí, ale aj na typickej pestrosti. Stephen Carpenter pri tvorbe nových skladieb ustúpil do úzadia a priestor dostal hlavne Chino Moreno, čo má za následok viac melódií, pomalších temp a najmä viac elektroniky. Výsledok poteší najmä tých, ktorým pripadal nedotiahnutý nedávno vydaný počin TEAM SLEEP. Napriek tomu sú to na celom albume DEFTONES, tak ako ich poznáme s typickým návalom emócií, kulmináciou nálad i svojských prechodov do rôznych rytmických pasáží často obracajúcu skladbu úplne naruby. Za zmienku stojí v každom prípade nádherná skladba „Mein“ nesúca sa v hypnotickom pokluse, v ktorej závere China doplní Serj Tankian zo spriatelených SYSTEM OF A DOWN. Trochu netypicky pôsobí zasnívaná inštrumentálna skladba s podivným názvom „U,U,D,D,L,R,L,R,A,B,Select,Start“ známa aj ako tzv. Konami Code, napriek tomu, že niečo podobné už z predchádzajúcich počinov poznáme. Rovnako hosťujúca Annie Hardy v „Pink Cellphone“, hoci ide skôr o experiment, zvrhlou dohrávkou a prítomným napätím sa blíži k šokujúcej „Knife Party“ z „White Pony“. V „Combat“ DEFTONES vytiahnu opäť všetky svoje charakteristické zbrane a „Rivière“ uzatvára novinku vo všeobjímajúcej nálade po vzore „Pink Maggit“ alebo „Minerva“.
DEFTONES sa napriek tradične veľkému tlaku z rôznych strán opäť podaril ďalší kvalitný album. Zachovali si svoj špecifický prejav bez požičiavania si z vlastnej minulosti a posunuli sa o ďalší kus. Udržiavajú si príliš veľký odstup od súputníkov na to, aby mohla byť ich hudba hodnotená inak, než v kontexte vlastnej tvorby, ktorú nový album do istej miery rekapituluje. Na druhej strane je výsledný dojem o niečo menej pôsobivý, ako v prípade starších albumov, keďže „Saturday Night Wrist“ znie do istej miery presne podľa očakávaní a možno aj preto skôr než bodové hodnotenie vystihuje nový DEFTONES pocit spokojnosti.
DEFTONES číslo 5. Moderná a inteligentná tvrdá hudba.
8 / 10
Abe Cunningahm
- bicie
Chi Cheng
- basgitara
Chino Moreno
- spev, gitara
Frank Delgado
- klávesy, sample
Stephen Carpenter
- gitara
1. Hole In The Earth
2. Rapture
3. Beware
4. Cherry Waves
5. Mein
6. U, U, D, D, L, R, L, R, A, B, SELECT, START
7. Xerces
8. Rats! Rats! Rats!
9. Pink Cellphone
10. Combat
11. Kimdracula
12. Rivière
Koi No Yokan (2012)
Diamond Eyes (2010)
Saturday Night Wrist (2006)
B-Sides & Rarities (CD+DVD) (2005)
Deftones (2003)
White Pony (2000)
Around The Fur (1997)
Adrenaline (1995)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Maverick
Stopáž: 51:40
Produkce: Bob Ezrin, Shaun Lopez
Studio: Morning View Studios, Spot, Hangar, Airport, Carriage House
Paráda
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.